Годината е 2008. В научна архитектурна медия бе публикувана статия за японския мегаполис Токио. Освен другата интересна информация, в статията имаше и материал за нова тенденция в строителството в Японската столица – зелените покриви. Подробно бе обяснено за така наречения градски топлинен остров – територията на големите градове температурите са със средно от 5 до 7 градуса по-високи от околните територии и това спомага за глобалното затопляне. И бяха дадени примери как в Токио вече е задължително покривите да са озеленени, именно с цел намаляване на влиянието на силно урбанизираните територии за повишаването на температурата на планетата. Освен това с направата на зелени покриви се подобряват и условията на живот на жителите на града. Дори не отбелязваме лукса, който получават обитателите на сградата – до парка с асансьор…Тази идея определено ме впечатли и започнах подготовка за евентуалното ѝ прилагане в София. Възможните мерки, които бях набелязал, бяха насочени основно към стимули за инвеститорите за изграждане на зелените покриви…
Споделих ентусиазирано тази идея и намерението ми да се опитам да я проведа постепенно и в София в едно интервю в национална телевизия. Реакцията на медиите и интернет форумите бе
„… този пък, всичко друго вече е решил, само висящите градини на Семирамида му липсват…“
Ентусиазмът ми се изпари и така тази идея за столицата поне за мен умря, преди да е започнала да се развива…представих си какви ще бъдат нападките към мен при по-нататъшните ми действия. Разбира се, не се отказах изобщо от опити да се въведат зелените покриви като практика. Такъв случай бе едно от условията за разрешаване на строителството на магазина на Била в Лозенец – да се направи на сградата зелен покрив. И инвеститорите го изпълниха… доколко обаче се поддържа този покрива наистина зелен, нямам представа. Но отминаващото лято ине само последното, ни показа какъв проблем за големите градове е прегряването – ако примерно прогнозата за съответния регион е 35°, в центъра на големия град е 40° и отгоре… Комбинирано с все по-високите цени на ел. енергията, която се използва за охлаждане на сградите ни, идеята за зелените покриви не само може, но и трябва да се възроди и развие. Тя би могла да се допълни и с все повече набиращото популярност градско покривно земеделие и да започне да се прилага наистина масово в София. Разбира се, първоначално не като нормативно задължение, а като осигуряване на стимули и бонуси на инвеститорите и собствениците за прилагането й, с контрол по изпълнението и поддръжката…
Възможни въпроси:
- Подкрепяте ли идеята за покривно озеленяване в София?