Расте, но не старее и боледува от детски болести
АСЕН ГЕНОВ: Дреболиите, заради които ГЕРБ си заслужават да бъдат изпратени в дълга почивка, извън Общинския съвет на столицата
Само човек, който има снизходително отношение към книгите смята, че антикварна книга в кашон е нещо, което пречи и загрозява градската среда


Асен Генов

Случвало ли ви се е да спрете край някоя кофа за боклук и да ровите в кашон с изхвърлени книги? На мен да. Много пъти. От много години. И не се срамувам. С удоволствие бих спасил някое важно за мен заглавие от това, да отиде на бунището.

Сетих се за това, след като видях визуализации на общинските асми на площад “Славейков”….

Сетих се и за друго – кметицата била казала (или някой от заместниците ѝ, няма никакво значение), че мястото на книгите не било по кашоните…

Площад “Славейков“ беше, именно беше, място, където можеше да ровиш с часове в антикварни книги, подредени в кашони, върху импровизирани маси и как ли още не. Ако искам стерилна среда, ще ида в някоя книжарница наблизо, примерно Ориндж центъра на “Графа”, където ще ми е чистичко и подреденко. Въпросът не е в естетиката – красивичко ли е на “Славейков” или не е. Нито дори е въпрос дали ни харесва новата “сянка” на пейката на Славейкови. Въпросът е, че само човек, който има снизходително отношение към книгите смята, че антикварна книга в кашон е нещо, което пречи и загрозява градската среда. И за съжаление, това разбиране очевидно доминира в днешната градска управа.

Асмите с книгите на площада на Трифидите* може да са връх на градския дизайн, но освен, че приличат на учебен екстериорен ескиз, по мое скромно мнение, са престъпление срещу нещо, което се беше превърнало в традиция и едно от знаковите места в София. Повече от знаково, символно. Ето за такива дреболии ГЕРБ заслужават да бъдат изпратени в дълга почивка, извън Общинския съвет. За да се научат да уважават книгите.

  • Денят на трифидите” е пост-апокалиптичен роман от британския писател Джон Уиндъм. Историята започва с появата на нов вид подвижни месоядни растения – трифидите. Въпреки рисковете свързани с тях, хората започват масово да ги отглеждат, тъй като трифидите се оказват ценен източник на ресурси. След един особено ефектен метеоритен дъжд почти всички хора ослепяват. Останали без надзор, трифидите излизат от фермите, в които са отглеждани и започват да избиват жалките останки от човечеството. Малцината, запазили зрението си, трябва да се борят за оцеляването си в един свят постепенно завладяван от трифидите..

Източник: Фейсбук

Ако сте харесали статията, може да се абонирате за страниците ни във Facebook и Twitter