Като ми пееш, Пенке, ле...
Как един царски министър в съучастие със СЕМ дръпнаха шалтера за ефира на БНР
Комисията по култура и медии в парламента беше предупредена още през 2016 г. за възможното своеволие на НУРТС спрямо обществените медии


Кин Стоянов

Изненадващо ли беше прекъсването на излъчването на Програма Хоризонт на БНР в петък, 13 септември? Изненадващо единствено за публиката, която няма защо да се интересува от детайлите и тънкостите в медийната регулация. Парламентарната комисия по културата и медиите още в предишното 43 НС беше известена за тази опасност. Още през 2016 г. при изслушване на номинираните за членове на Съвета за електронни медии, пишещият тези редове коментира проблема:

Съветът за електронни медии проспа приватизацията на БТК и така радиоразпръсквателният комплекс, така нареченият НУРТС попадна в частни ръце

Ще кажете, какво би могъл да направи Съветът за електронни медии, че това да не се случи? Защото какви са последиците от тази случка? Последиците са, че Българското национално радио и Българската национална телевизия от бюджета си, тоест от това, което данъкоплатците им дават, плащат, за да могат да излъчват своите програми, тези програми да се разпространяват навсякъде. Не знам дали някъде контролни органи не биха казали, че това от гледна точка на европейското законодателство е непозволена държавна помощ? Не знам, просто задавам си този въпрос.
Но какво би могъл да направи Съветът за електронни медии? Когато вървеше процесът по приватизация на БТК, тогава журналисти от Българското национално радио, да кажем, госпожа Юлия Гигова изрично поставиха този въпрос пред министър Николай Василев, който беше надзорният министър по продажбата на БТК. Той обеща да не се продава радиоразпръсквателят и въпреки това го продаде.

А членовете на СЕМ, председателят на СЕМ имат такава възможност да бъдат в медиите, те можеха да създадат нагласа, можеха да създадат обществен натиск и всичко това на практика да не стане.

Цялото изложение пред комисията ТУК

Да, запис от това можете да намерите в сайта на народното събрание. Тогава го чуха народни представители, които са членове и на сегашната комисия по културата и медиите в днешното 44 НС. Чуха го и София Владимирова и Розита Еленова, които впоследствие бяха избрани за членове на СЕМ. Гласът на пишещия тези редове остана глас в пустия, както преди време остана глас в пустия предупреждението на Юлия Гигова – по онова време член на УС на БНР – към царския министър Николай Василев. Днес той се е умълчал ни корупция ял, ни корупция мирисал…

А сега пък София Владимирова и Розита Еленова ще глобяват БНР заради нарушена лицензия. Както комисията за защита на личните данни глоби НАП за изтеклите данни на милиони българи. От единия джоб в другия…

А не е ли по-добре прокуратурата да провери за приватизацията на БТК?

Ако сте харесали статията, може да се абонирате за страниците ни във Facebook и Twitter