ВсекиДневно с Ivan Delcheff
От сън дълбок се събуди…
Как Окръжно № 17743 от 1922 г. превърна 1 ноември в национален празник


Иван Делчев

Честване на Деня на народните будители в Скопския народен театър, 1942 г., директор на театъра е Стефан Сърчаджиев, източник Държавна агенция „Архиви“

Завещавам ви да пазите светата вяра непорочна и незасегната от всякакво зломислие, както я приехме от светите отци, без да се отдавате на чужди и различни учения…

А най-много се пазете от сребролюбивата змия, защото сребролюбието е корен на всички злини, според апостола, който го нарича второ идолослужение. Защото за инока богатството не е сребро и злато, но съвършената бедност, отречението от своята воля и възвишеното смирение…

Нито пък търсете да бъдете познавани и обичани от земните царе и князе, нито се поддавайте на тях, като оставяте Небесния цар, Комуто се записахте да бъдете воини и да воювате не по плът и кръв, а против миродържителя на тъмата на този свят…

Това са фрагменти от “Заветът на Св. Иван Рилски”, чийто празник на 1 ноември по Юлианския календар се празнува за пръв път в Пловдив през 1909 като ден на признателност към народните будители.

Предисторията на този уникален празник може да се разчете в стиховете на възрожденеца Добри Чинтулов, поет, композитор, педагог, делегат от Сливенска епархия на Първия български църковно-народен събор в Цариград за изработването на устав на новооснованата Българска екзархия.

Обща снимка на делегатите на Събора в Цариград от 24 юли 1871 година. Добри Чинтулов е трети на втория ред (№16).

Стани, стани юнак балкански, от сън дълбок се събуди…” пише през 1840 поетът на осемнадесетгодишна възраст. Двадесет и две години по-късно тази тема все още е актуална за него и той написва потресаващите стихове: “Вятър ечи, Балкан стене, сам юнак на коня…

И така юнакът вече е събуден, но е сам

По този повод Георги Данаилов  разсъждава за този празник:

Имат ли други народи подобен празник като 1 ноември – не знам. Дали изобщо използват понятието будители така трогателно, както правим ние – не смея да твърдя. Това, което знам, е, че е имало някога един юнак балкански, който бил заспал дълбоко и групичка събудени мъже се втурнала да го разбужда. Питам се понякога защо будителят толкова разчита, че юнакът ще скокне и поведе българското племе на люта бран. Допускам, че това може би е така, защото будителят, просветителят, мъчно се превръща във воин. За да се разкъса яремът на робството, са нужни мишците на юнака. Така във всеки народен подем, във всяка борба за свобода се появяват две категории хора: будители и поборници – славейковци и филиптотювци.

През 1922 година по инициатива на проф. Беню Цонев, проф. Любомир Милетич, Михаил Арнаудов, Стилиян Чилингиров, Адриана Будевска, Александър Радославов и много други, министърът на народното просвещение в правителството на Стамболийски Стоян Омарчевски, внася предложение 1 ноември да стане национален празник на народните будители. В Окръжно № 17743 от 28 юли 1922 година Омарчевски пише:

Стоян Омарчевски (трийсетте години, източник “Царство България въ цвѣтъ”). Той е завършил в Софийския университет философия (1912) и право (1917). Омарчевски въвежда задължително основно образование, организира построяването на хиляда и сто училища в малките населени места, освобождава детската литература от данъци и провежда предложената от академик Балан правописна реформа.

За да се възбуди у нашата учаща се младеж и изобщо в младите наши поколения здрав, дълбок, смислен интерес към дейците на нашето минало, към просветните, политическите и културни дейци на нашия национален живот, Министерството на народното просвещение определя деня 1 ноември, деня на св. Йоана Рилски за празник на българските будители, за празник, да го наречем, на големите българи, чрез който празник, уреден планомерно и системно, да се обединяват всички усилия в това направление, като тоя ден се превърне в култ на българския народен гений.

Защото, както е писал Неофит Рилски през 1835 г.:

Стига толкоз спавание, що е спала Болгария доволни векове.

Ако сте харесали статията, може да се абонирате за страниците ни във Facebook и Twitter