О, минало, незабравимо
Свидетелствата на Симеон Радев за Съединението
Знаменитият български журналист и дипломат ни е оставил богат материал за размисъл от онези драматични и съдбовни за българите и България дни


Симеон Радев

Има българи, които са дълбоко убедени, че датата 6 септември трябва да бъде обявена за национален празник на Република България. Убеждението на тези наши сънародници произтича от факта, че Съединението на Източна Румелия с Княжество България през 1885 г. е сред малкото национални акции, които ние българите сме осъществили самостоятелно. Без да се задълбаваме в спора кога, аджеба трябва да е националният ни празник, ще дадем възможност на нашите читатели да преживеят онези драматични и съдбоносни за нацията ни дни през свидетелствата на техния най-изчерпателен хроникьор – Симеон Радев. Нека в днешния празничен ден намерим време да прочетем тези глави от „Строителите на съвременна България“. Изводите и поуките всеки да си ги направи сам…

АНАЛИЗИ БГ

Литография: Николай Павлович

II. ЗАГОВОРЪТ ЗА СЪЕДИНЕНИЕТО

Захари Стоянов и неговата група. – Демонстрации против лъжесъединистическото правителство. – Основаването на в. “Борба” – Програмата на тайния революционен комитет в Пловдив. – Обирането на оръжейния склад в Чирпан. – Паница и Ризов в Пловдив. – “Аферата с купоните”. – Участието на офицерите в заговора. – “Чардафон Велики”. – Депутация от комитета при княз Александра. – Бунтът в Панагюрище. – Арестуването на пловдивския префект в Голямо Конаре. – Лъжесъединистите в руското консулство. – Планът на революцията.

Захари Стоянов дойде в Румелия подир свищовския преврат…

„Съединението на Северна и Южна България. 6 септември 1885 година” – рисунка на пощенска картичка от 1885 г. Снимка: архив БНР

III. 6-ТИ СЕПТЕМВРИ

Заповед за арестуването на Николаева. – Руските офицери се въздържат. – Чичагов при Кръстевича. – Лутация на Стефова в нощта. – Пристигането на Чардафона. – Николаев заклева войската в името на княз Александра  и я повежда към града. – Обсаждането на конака. – Чичагов излиза от конака да говори на войниците. – Арестуването на Кръстевича. – Тостове в руското консулство за Съединението. – Чичагов дава мобилизационния план срещу Турция. – Убийството на дядо Райча. – Чардафон завежда Кръстевича в Голямо Конаре.

На 5-ти сутринта Стефов слезе от лагера в Пловдив, за да види как вървят приготовленията…

На 8 септември княз Александър I Батенберг пристига в Пловдив и с манифест обявява присъединяването на Източна Румелия, като приема да се титулува като княз на Северна и Южна България

IV. СЪЕДИНЕНИЕТО И РУСИЯ

Постъпките на Кояндера пред княза и Цанкова против Съединението. – Князът пристига в Пловдив, посрещнат от Игелстрома и Чичагова. – Князът в джамията в Пловдив. – Отзоваването на руските офицери. – Руското обществено мнение и Съединението. – Аксаков в полза на революцията. – Депутация от Съединена България при руския цар в Копенхаген. – Виговорът на Гирса. – Речта на Климента пред Александра ІІІ. – “О разъединений и речи быть не может.” – Гирс забранява на депутацията да иде в Русия.

На 6-ти септември княз Александър бе в летния си дворец в Сандрово, при Варна, когато получи от Пловдив следната депеша:…

Заминаването на българските войски от турската на сръбската граница – 1885 година

V. СЪЕДИНЕНИЕТО И ВЕЛИКИТЕ СИЛИ

Европа в 1885 г. – Руското предложение за обща акция на Силите. – Англия в полза на Съединението. – Военен съвет в Илдъза. – Австрия се бои за Македония. – Румелийската революция в Сърбия. – Мисията на Грекова при Милана. – Отчисляването на княз Александра от руската армия. – Цанков иска руска окупация. – Укрепяването на Сливница. – Европейската конференция в Цариград. – Милан в Австрия. – Войната като единствен изход за Милана.

Когато избухна пловдивската революция, два факта характеризираха политическото положение в Европа: крайно изострюване на англо-руските отношения и господството на Бисмарковия гений над континенталните сили…

 

 

 

Ако сте харесали статията, може да се абонирате за страниците ни във Facebook и Twitter